Każdy człowiek, któremu zależy na atrakcyjnym wyglądzie, dąży do tego, aby jego zęby były zdrowe i lśniąco białe. Spożywane pokarmy powodują jednak, że szkliwo ulega przebarwieniom, tracąc swój naturalny, biały kolor. Pożółkłe zęby to problem, z którym boryka się wiele osób. Na szczęście istnieją skuteczne metody walki z nieestetycznymi przebarwieniami. Wśród nich można wymienić zarówno zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, jak i specjalne preparaty oraz domowe metody wybielania. Nie wszyscy wierzą w skuteczność tych ostatnich, jednak nie brakuje również ludzi, którzy je stosują i wyrażają duże zadowolenie z uzyskanych rezultatów. Aktualnie wiele osób decyduje się na przykład na wybielanie zębów sodą.

Skuteczność sody oczyszczonej może zachęcać do jej zastosowania

wybielanie zębów sodą oczyszczonąW tym przypadku jedynym potrzebnym produktem jest zwykła soda oczyszczona, którą można znaleźć niemal w każdej domowej kuchni. Koszt jej zakupu jest bardzo mały, dlatego tę metodę wybielanie można zaliczyć do najmniej kosztowych, co dla wielu ludzi jest bardzo ważne. Co więcej, jest to jeden z najstarszych sposobów domowego wybielanie zębów. Korzystało z niego wiele poprzednich pokoleń. Dawniej tego typu rozwiązania miały szczególne znaczenie, ponieważ nie istniały nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej, z których można korzystać teraz. Fakt, że wybielanie zębów sodą oczyszczoną jest popularne także w obecnych czasach świadczy o tym, że jest to sposób bardzo skuteczny. Można spotkać się z różnymi opiniami na temat właściwego zastosowania sody. Z tego względu osoby zainteresowane wypróbowaniem tej metody mają do wyboru kilka możliwości. Najczęściej na szczoteczkę nakłada się odrobinę sody, czyli wodorowęglanu sodu, a następnie myje zęby w taki sposób, jak w przypadku stosowania zwykłej pasty. Oczywiście, soda nie powinna być stosowana w zastępstwie pasty, ale przed lub po normalnym umyciu zębów. Niektórzy wykorzystują sodę w inny sposób. Można bowiem przygotować z niej oraz odrobiny wody utlenionej mieszankę, którą nakłada się na zęby na kilka minut, przed normalnym umyciem ich. Inni dodają natomiast sodę do zwykłej pasty.

Czy faktycznie warto wybielać zęby sodą ?

wybielanie zębów sodą Warto zwrócić uwagę na to, że soda stanowi składnik wielu spośród dostępnych w sklepach past do zębów, co często podkreślają zwolennicy tej metody wybielania. W przypadku takich past jej stężenie jest jednak bardzo małe. Zbyt duża ilość sody może natomiast mieć negatywny wpływ na stan zębów. Wielu dentystów zwraca uwagę na to, że wybielanie zębów sodą oczyszczoną może mieć złe skutki. Należy bowiem pamiętać o tym, że soda nie posiada chemicznych właściwości wybielających zęby, a jedynie właściwości mechaniczne. Oznacza to, że wybielenie zębów następuje na skutek działania abrazyjnego, czyli poprzez ścieranie osadu nagromadzonego na powierzchni zębów. Można zatem stwierdzić, że działa niczym papier ścierny, który swoimi drobinami zdziera szkliwo. Wybielenie zębów wiąże się zatem z uszkodzeniem szkliwa. Zęby stają się słabsze, a przez to bardziej podatne na próchnicę i dalsze przebarwienia. Co więcej, takie działanie może doprowadzić do nadwrażliwości. Oznacza to, że szybko może dojść do ponownego pogorszenia koloru zębów, a nawet do poważniejszych problemów. To właśnie z tego względu wybielanie zębów sodą oczyszczoną ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi zwracają uwagę na wysoką skuteczność takiego wybielania.

Jednak wśród zadowolonych osób większość stanowią ci, którzy korzystają z tej metody wybielanie od niedawna. Wynika to z faktu, że negatywny wpływ sody na szkliwo zębów nie jest dostrzegalny od razu. Ci, którzy decydują się na wybielanie zębów sodą oczyszczoną powinni pamiętać o tym, że metody tej nie można stosować przez dłuższy okres czasu. Przekonało się o tym już wiele osób, które przestrzegają innych przed częstym stosowaniem sody do wybielania zębów. Zwolennicy sody zwracają uwagę również na to, że wśród past wybielających jest wiele takich, które usuwają osad mechanicznie. Jednak zdaniem stomatologów działanie tych past nie jest tak inwazyjne jak sody. Co więcej, tego typu pasty nie są przeznaczone od użytku codziennego. W żadnym wypadku nie należy zatem traktować sody oczyszczonej jako sposób na systematyczne wybielanie zębów. Oczywiście, każda metoda wybielania zębów ma swoje wady, dlatego warto porównać wybielanie zębów sodą z innymi dostępnymi obecnie rozwiązaniami, a przede wszystkim z innymi metodami domowymi.

Inne domowe sposoby wybielania zębów

wybielanie zębówWbrew pozorom liczba takich metod jest bardzo duża, chociaż wyłącznie niektóre są dobrze znane. Wśród popularnych domowych sposobów na likwidację przebarwień zębów wymienić można wybielanie cytryną, skórką od banana a nawet węglem. Okazuje się, że wyłącznie druga z tych metod nie jest poważnym zagrożeniem dla szkliwa zębów.

Węgiel, podobnie jak soda, działa na szkliwo zębów niczym papier ścierny. W efekcie może zatem dojść do nadwrażliwości, próchnicy, a także ponownego powstania przebarwień. Szkliwo zębów może osłabiać także cytryna. Niektórzy dążąc do wybielenia swoich zębów płuczą jamę ustną sokiem cytrynowym. Tymczasem zawarty w cytrynie kwas może uszkodzić zarówno szkliwo, jak i dziąsła. Można wyciągnąć z tego wniosek, że także i ta metoda domowego wybielania nie jest zatem bezpieczna.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku skórki od banana. To rozwiązanie, które jest mniej popularniejsze od sody oczyszczonej. Niekorzystne działanie banana na szkliwo nie jest tak duże jak sody czy cytryny, jednak pewne wątpliwości budzi fakt, że w owocu tym znajdują się cukry, które jak wiadomo nie są bezpieczne dla zębów. Osoby obawiające się niekorzystnego działania cukru mogą jednak płukać zęby po zastosowaniu skórki od banana, co pozwala na wyeliminowanie bądź znaczne ograniczenie zagrożenia. Większe bezpieczeństwo wybielania zębów bananem a konkretnie skórką wiąże się jednak z dłuższym czasem oczekiwania na efekty. Trudno zaprzeczyć temu, że zęby można wybielić znacznie szybciej sodą, niż bananem. Z tego powodu większość osób po kilku dniach wybielania wyraża większe zadowolenie z sody. Szybkość wystąpienia pierwszych efektów to dla znacznej części z nas jeden z głównych czynników, które wpływają na wybór metody wybielania. Bez wątpienia wybielanie zębów sodą to jeden a najszybszych domowych sposobów na uzyskanie białych zębów. Trudno porównywać tę metodą z wybielaniem w gabinecie stomatologicznym, ponieważ żadne z domowych rozwiązań nie jest w stanie zapewnić takich efektów jak zabiegi stomatologii estetycznej. Z drugiej jednak strony wybielanie zębów sodą ani żadne inne domowe metody nie są tak kosztowne jak wspomniane zabiegi.

Pomimo pewnego zagrożenia wynikającego ze stosowania sody nadal wykorzystuje ją wiele osób. Warto zwrócić uwagę na to, że sodzie przypisuje się także inne pozytywne właściwości, które są przydatne w pielęgnacji jamy ustnej. Jej zwolennicy podkreślają fakt, ze stosując sodę można ograniczyć ból związany z aftami, które powstają niekiedy w jamie ustnej. Co więcej, soda oczyszczona pomaga w zapobieganiu drożdżycy, ponieważ zmienia kwaśny odczyn, w którym rozmnażają się drożdżaki candida. Biorąc pod uwagę informacje na temat szkodliwego wpływu na szkliwo zębów należy jednak stosować taką kurację z należytą ostrożnością.

Wybielanie zębów sodą może spowodować negatywne oraz nieodwracalne skutki

Soda oczyszczona to produkt, który można znaleźć niemal w każdej kuchni. To jeden z powodów, dla których wybielanie zębów sodą jest najpopularniejszą domową metodą walki z przebarwieniem. Soda była stosowana od pokoleń, dlatego wiele osób traktuje to rozwiązanie jako sprawdzone i pewne. Wśród zalet sody wymienić można także szybką skuteczność oraz niskie koszty, szczególnie w porównaniu z zabiegami wybielającymi. Nie można jednak lekceważyć wad, jakie ma takie wybielanie zębów. Szkodliwy wpływ na szkliwo zębów może bowiem sprawić, że poprawa stanu zębów będzie wyłącznie chwilowa, natomiast później będą one w jeszcze gorszej kondycji niż przed wybielaniem. Z tego względu przed stosowaniem sody do wybielania zębów przestrzega wielu stomatologów. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto zatem zastanowić się, czy wybielanie zębów właśnie sodą oczyszczoną jest dobrym rozwiązaniem.

Zdjęcia użyte z portalu www.freeimages.com