Każdy z nas oprócz tego, że chciałby mieć piękne, proste i zadbane zęby to dodatkowo chciałby, by jego zęby równie mocno lśniły białym kolorem. Jak to się dzieje, że niektórym przychodzi to z łatwością? Otóż trzeba wiedzieć jak dbać o zęby, czego unikać w swojej diecie oraz w jaki sposób sprawić, by zęby pozostały białe jak najdłużej. Jeśli jednak już dopuścimy się do sytuacji, że nasze zęby zaczną niedługo przypominać firanki w domu palacza – nie załamujmy się, istnieje wiele skutecznych sposobów na tym by przywrócić naszym zębom naturalną i lśniącą biel. Obecnie wybielanie zębów staje się coraz bardziej popularne i większość z nas wie, jak wybielić zęby. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym metodom specjalistycznym jak i domowym.

Wybielanie zębów metodami domowymi.

wybielanie zębóc cenaNa samym początku przyjrzyjmy się dokładniej domowym metodom, dzięki którym możemy uzyskać efekt niezwykle białych zębów. Istnieje naprawdę wiele domowych sposobów wybielania zębów, jednak tylko niektóre z nich są naprawdę skuteczne i godne polecenia. Od razu z miejsca możemy odradzić wszelkich TYPOWO domowych sposobów na wybielanie zębów, które jedynie mogą zniszczyć nam zęby i sprawić, że będą bardziej podatne na uszkodzenia czy nawet próchnicę. Mowa oczywiście o metodach, wedle których już w krótkim czasie zdobędziemy śnieżnobiałą barwę naszych zębów. Jednak wcieranie soku z cytryny, soli, węgla czy wybielanie zębów bananem lub wybielanie zębów sodą oczyszczoną, bezpośrednio oddziałującej na szkliwo zębów stosowane w niewielkich ilościach nam nie zaszkodzi. Oczywiście, podkreślamy – W NIEWIELKICH ILOŚCIACH – tego typu środki i działania z nimi związane mogą pomagać, jednak jeśli ktoś przesadzi może poważnie uszkodzić zęby.

Jednak nadal istnieją jak najbardziej bezpieczne, opracowane przez specjalistów domowe metody, dzięki którym w zaciszu swojego domu możemy starać się o to, by nasze zęby stawały się stopniowo coraz bielsze. Jakie więc to metody?

Po pierwsze – wybielająca pasta do zębów. Chyba najpopularniejszą domową metodą na wybielanie zębów jest stosowanie specjalnie stworzonych do tego past do mycia zębów, które mają właściwości wybielające. Jest to chyba najtańszy sposób na wybielanie zębów, każdy z nas przecież wie ile mniej więcej może kosztować tubka pasty wybielającej, jednej z renomowanych marek. Wedle wskazań producentów stosowanie wybielających past do zębów zalecane jest przynajmniej dwa razy dziennie, a jeśli to możliwe, to oczywiście częściej. Jeśli jednak po posiłku nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów to najlepszym rozwiązaniem byłoby żucie gumy (istnieją również gumy do żucia o właściwościach wybielających). Ważną wskazówką przy stosowaniu wybielających past do zębów jest to, by używać jej na przemian ze zwykłą pastą. Środki wybielające zawarte w pastach wybielających mogą nadwyrężyć nasze zęby, więc odpoczynek dla nich jest jak najbardziej wskazany.

Po drugie – przezroczyste paski wybielające. Niestety mniej wygodne, ale jednak bardziej skuteczne niż standardowa wybielająca pasta do zębów. Wybielanie zębów paskami zajmie nam dziennie około jednej godziny, w zależności od konkretnego typu pasków wybielających jakie wybierzemy i zaleceń ich producenta. Rzecz jasna takie paski wybielające będą znacznie droższe niż zwykła pasta wybielająca jednak efekt możemy osiągnąć już po kilku dniach ich stosowania. Dlatego warto zainwestować więcej pieniędzy i raz na pół roku przeprowadzić „kurację” paskami wybielającymi, by nigdy więcej nie zadawać pytania „jak wybielić zęby?”. Oczywiście pamiętajmy także o tym, że nie na wszystkie zęby takie paski będą działały w taki sam sposób, u jednej osoby efekt może być bardziej zauważalny, a już u drugiej osoby, efekt może być mówiąc krótko mizerny. Obecnie dostępnych jest naprawdę wiele różnych pasków wybielających zęby, najlepiej jednak udać się do większej apteki by mieć jak największy wybór w renomowanych produktach.

Po trzecie – wybielacze do zębów w sztyfcie. Kolejnym dość ciekawym sposobem na domowe wybielanie zębów jest zaopatrzenie się w specjalny sztyft do wybielania zębów. Jego zastosowanie jest niezwykle proste. Większość producentów zaleca stosowanie tego sztyftu na noc, po ostatnim umyciu zębów. Mamy wtedy największe prawdopodobieństwo, że sztyft będzie mógł działać dłużej niż miałby być nałożony po śniadaniu i porannej toalecie. Według producentów oraz opinii, które możemy znaleźć na wielu forach internetowych, tego rodzaju sztyfty dają zauważalne efekty już po około dwóch tygodniach systematycznego i dokładnego stosowania.

Po czwarte – nakładki na zęby ze specjalnym żelem. Coraz bardziej popularne stają się także jednorazowe nakładki na zęby ze specjalnym żelem . Tego typu produkty są niezwykle wygodne. Wystarczy, że w domowym zaciszu rozpakujemy, hermetycznie zapakowane, jednorazowe nakładki i przed kilkanaście do kilkudziesięciu minut będziemy mieli nałożone nakładki. Dzięki uniwersalnemu rozmiarowi oraz elastyczności, nakładki bardzo dobrze się dopasowują. Już po tygodniu możemy zauważyć różnicę w odcieniu naszych zębów. W przypadku codziennego stosowania producenci zazwyczaj nie zalecają stosowania dłuższego niż tydzień. Dzięki tego typu produktom, wybielanie zębów jest obecnie bardzo proste, ale przede wszystkim skuteczne.

Wyżej opisane metody to oczywiście metody, które możemy stosować w domowym zaciszu, a przede wszystkim są to metody bezpieczne, ponieważ wszystkie składniki zawarte w produktach wybielających są przebadane, nie tak jak w przypadku tych ekstremalnych domowych metod z użyciem cytryny czy soli.

Wybielanie zębów u specjalisty.

wybielanie zębów Pozostaje nam jeszcze opisać jak przebiega wybielanie zębów u specjalistów, czyli stomatologów. Oczywiście nie wszystkim mogą pomóc domowe sposoby na wybielanie zębów, dlatego też czasami wizyta u specjalisty może być konieczna, wręcz wskazana. Jedną z takich sytuacji jest oczywiście wybielanie martwych zębów, czyli takich, które były leczone kanałowo (pozbawione unerwienia). Takie zęby z biegiem czasu tracą swój kolor robiąc się ciemnym elementem wśród innych białych lub mniej białych zębów w naszej szczęce. Jest jednak na to rada, wybielenie martwego zęba. Choć sam proces może wydawać się dość bolesny i długi, to jednak warto, ponieważ jest to jedna ze skuteczniejszych metod na wybielenie martwego zęba. Nie ma sensu wpisywać hasła do przeglądarki typu „wybielanie zębów cena”, ponieważ jedna próba wybielenia takiego zęba to kwestia takich samych pieniędzy jakie wydalibyśmy na dobre czerwone wino.

Podobnie jak przy domowych metodach tak również u specjalisty możemy wykonać usługę wybielania za pomocą specjalnych nakładek. Jednak tego typu usługa warta w większości przypadków połowę naszej pensji, to przede wszystkim profesjonalnie wykonane nakładki na nasze zęby. Dzięki specjalistycznie wykonanemu wyciskowi szczęki lekarz będzie mógł przygotować idealnie pasujące nakładki na nasze żeby. Ponadto trzeba też wspomnieć o tym, że po pierwszej wizycie u stomatologa otrzymamy także specjalnie dobrany żel do wybielania zębów oraz konkretne wytyczne jak mamy go używać.

Nie każdy z nas wie, jak wybielić zęby, oraz nie każdy z nas ma czas na żmudne i długotrwałe wybielanie zębów. Co w przypadku, kiedy zęby bielsze o kilka odcieni są nam potrzebne „na jutro”? Nie ma co się obawiać, na takie sytuacje też możemy coś poradzić, o ile stomatolog ma wolny termin. Jednak na początku warto wspomnieć o tym, że taki zabieg może nas kosztować dwie minimalne pensje krajowe netto. Naświetlanie specjalną lampą polimeryzacyjną to zabieg, który może trwać nawet półtorej godziny. Stomatolog zabezpiecza nasze dziąsła specjalną żywicą, a następnie nakłada substancję wybielającą, którą następnie naświetla lampą. Taki zabieg jest niezwykle skuteczny, a przede wszystkim efekt jest widoczny praktycznie natychmiast. W zależności od stopnia zaniedbania, niestety jeden zabieg może nie wystarczyć.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybielenie naszych zębów jakąkolwiek metodą, czy to domową czy u specjalisty, powinniśmy dość poważnie zastanowić się nad wszystkimi wadami oraz zaletami wybielenia. W przypadku wybielania nawet o kilkanaście stopni w skali Vita koniecznym będzie także wymiana wszystkich dotychczasowych wypełnień zastosowanych w leczonych zębach. Wybielanie jest wskazane dla osób, które w stu procentach są zdecydowane i nie wpisują w wyszukiwarkę hasła „wybielanie zębów cena” – nie ma co ukrywać, wybielanie u specjalisty jest jednak bardzo kosztowne. Jeśli więc mamy czas i pieniądze, a śnieżnobiałe zęby pomogą nam w naszej karierze zawodowej – niewątpliwie powinniśmy skorzystać z wybielania – jednak, są jeszcze przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do wybielania zębów.

Jak praktycznie w każdym zabiegu czy leczeniu (bo tak można nazwać wybielanie) istnieją pewne przeciwwskazania, których każdy pacjent powinien być świadomy. Wybielanie jest przeciwwskazane jeżeli pacjent:

  • Nie ma ukończonych osiemnastu lat.
  • Posiada jakiekolwiek uszkodzenia zębów (mechaniczne, próchnica itd.), które koniecznie trzeba zaleczyć przed wybielaniem.
  • Ma wiele wypełnień na przednich zębach.
  • Cierpi na nadwrażliwość zębów.
  • Jest uczulony na którykolwiek ze składników środków wybielających używanych podczas zabiegu.
  • Karmi piersią lub jest w ciąży.
  • Pali tytoń lub przyjmuje silne leki (na przykład leki przeciwpadaczkowe).
  • W wyniku złej higieny jamy ustnej posiada zapalenia dziąseł oraz problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Jak wybielić zęby? – Podsumowanie.

Wiemy więc już na czym polega wybielenie zębów, gdzie powinniśmy się udać jeśli chcemy profesjonalnej usługi wykonanej przez specjalistę. Jednak poznaliśmy także wiele ciekawych domowych metod na wybielanie. Jeśli chcemy mieć białe i lśniące zęby to możemy zadbać o to we własnym zakresie w domowym zaciszu lub jeśli posiadamy naprawdę dużo pieniędzy, które możemy swobodnie wydać, to już w jeden dzień możemy uzyskać zęby bielsze o kilka odcieni. Nie należy jednak zapominać o wszelkich przeciwwskazaniach, które automatycznie mogą nas dyskwalifikować z możliwości wybielenia zębów.