Obecnie medycyna alternatywna znajduje coraz większe grono odbiorców na całym świecie. Dzieje się, tak chociażby za sprawą coraz mniejszego zaufania ludzi do różnego rodzaju leków i innych środków farmaceutycznych, a także dlatego, że ludzie mają dzięki internetowi większy dostęp do informacji, dzięki czemu w internecie możemy zaleźć wiele ciekawych artykułów na temat alternatywnych sposobów leczenia, artykułów takich jak te, które zarówno obalają mity i dostarczają niezbędnych informacji dla osób, które tych informacji szukają. W tym artykule przyjrzymy się jednak dość dziwnej na pierwszy „rzut oka” metodzie, która ma pomagać w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz wspomagać leczenie wielu różnych dolegliwości, mowa oczywiście o płukaniu ust olejem. Czym jest płukanie ust olejem? W jaki sposób powinniśmy wykonywać ten zabieg? Na co zwrócić szczególną uwagę? W czym pomaga ssanie oleju, a także czy są jakieś przeciwwskazania do korzystania z tej metody? Wszystkiego dowiemy się w dalszej części tego artykułu.

Czy płukanie ust olejem naprawdę działa?

Według informacji, które możemy znaleźć na różnych forach internetowych jak i w książkach, płukanie ust olejem jest metodą tradycyjną, wywodzącą się z medycyny indyjskiej. Dość szeroko tą metodę opisuje w swojej książce profesor Michał Tombak. Na czym polega ssanie oleju?

W najprostszy możliwy sposób tłumacząc ssanie oleju polega na:

  • Przygotowaniu jednej łyżki stołowej oleju.
  • Wlaniu go do ust.
  • Płukaniu ust (jamy ustnej) olejem, wykorzystując podciśnienie tworzone policzkami.
  • Wypluciu oleju po około 15 minutach ssania.
  • Wypłukaniu jamy ustnej oraz umyciu zębów.

Według informacji jakie możemy znaleźć w ogólnie dostępnych źródłach w ciągu trzydziestu minut w naszej jamie ustnej przepływa około trzy i pół litra krwi. Jak wiadomo, większość toksycznych substancji może być transportowana właśnie przed składniki krwi. Z kolei udowodniono, że olej bardzo dobrze wchłania różnego rodzaju substancje. Nawet jeśli nie wierzysz w skuteczne działanie tej metody, to nie masz nic do stracenia by sprawdzić czy naprawdę działa. 15 minut dziennie i łyżka oleju to niewielkie nakłady, dzięki którym możemy uzyskać naprawdę dobre efekty.

Płukanie jamy ustnej olejem – w jaki sposób to robić?

płukanie ust olejem słonecznikowymWydawać by się mogło, że płukanie ust jest naprawdę banalnie proste, jednak przyjrzyjmy się nieco pewnym zasadom, które powinny być zrealizowane i przestrzegane, by cały proces ssania oleju przebiegał prawidłowo.

Po pierwsze, płukanie jamy ustnej olejem powinno być wykonywane przy wykorzystaniu oleju słonecznikowego. Nie jest to zwykły olej słonecznikowy, najlepszym wyborem będzie płukanie ust olejem słonecznikowym tłoczonym na zimno, czyli takim, który nie został poddany obróbce cieplnej, przez co nie traci swoich właściwości i niezwykle cennych składników, które pomagają w skutecznej detoksykacji organizmu. Ważnym jest także to, by przed całym zabiegiem umyć zęby i odczekać trochę czasu po zjedzeniu posiłku (szczególnie tyczy się to osób początkujących). Większość osób znających tą metodę zaleca płukanie ust olejem słonecznikowym przynajmniej raz dziennie, nie jest przeciwwskazane wykonywanie tego zabiegu częściej.

Na samym początku płukania, olej będzie gęsty, jednak z biegiem czasu i rozcieńczenia wraz ze śliną będzie stawał się coraz bardziej rzadki. Czas jaki powinniśmy płukać jamę ustną olejem to około piętnaście – dwadzieścia minut. Po tym czasie, olej powinien przekształcić się w rzadką ciecz w mlecznym kolorze. Jeśli tak się nie stanie, będzie to oznaczało, że zbyt krótko ssaliśmy olej lub za mało intensywnie. Ważne jest by na samym początku intensywnie przepłukać jamę ustną, tak jak przy wykorzystaniu płynu do płukania ust, a następnie przy wykorzystaniu policzków stworzyć odpowiednie podciśnienie. Olej po wykonaniu tej czynności powinniśmy bezwzględnie wypluć, najlepiej do toalety lub śmietnika, pod żadnym pozorem olej nie powinien zostać połknięty, wszystkie toksyczne substancje wrócą wtedy do naszego organizmu, a tego przecież nie chcemy. Kolejnym etapem będzie dokładne umyci zębów oraz wypłukanie jamy ustnej. Powinniśmy także dokładnie wyczyścić język, to właśnie na nim zbiera się najwięcej substancji i bakterii. Możemy to zrobić za pomocą szczoteczki do zębów lub specjalnego skrobaka dostępnego w drogeriach i aptekach.

W internecie znajdziemy informacje głównie o tym, jak wykonać płukanie ust olejem słonecznikowym, jednak jeśli zagłębimy się w temat, znajdziemy także informacje na temat tego, że płukanie ust olejem kokosowym również korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jakie więc są różnice pomiędzy płukaniem ust olejem słonecznikowym, a kokosowym?

Płukanie ust olejem efekty – różnica pomiędzy olejem słonecznikowym, a olejem kokosowym.

płukanie ust olejem kokosowymTutaj może nastąpić pewnie zdziwienie wśród części czytelników, jednak nie ma praktycznie żadnej różnicy w efektach pomiędzy płukaniem ust olejem słonecznikowym, a kokosowym. Jedyną zauważalną różnicą jest… smak. Olej kokosowy ma delikatniejszy i przyjemniejszy smak, niż zwykły olej słonecznikowy. W różnych źródłach można wyczytać, że możemy wykorzystywać nawet oliwę z oliwek i innego rodzaju oleje, najważniejsze jest jednak to, by były one najwyższej jakości. Tak więc jeśli nie ma wielkiej różnicy, przyjrzyjmy się jakie efekty możemy uzyskać dzięki temu zabiegowi.

Ssanie oleju słonecznikowego czy też ssanie oleju kokosowego przede wszystkim wpływa na nasze zdrowie w taki sposób, że oczyszcza nasz organizm z negatywnych toksyn i zbędnych substancji. Płukanie jamy ustnej olejem może pomagać w naprawdę przeróżnych chorobach, takich jak:

  • Zapalenie płuc i oskrzeli (o podłożu bakteryjnym).
  • Bóle gardła, anginę.
  • Kaszel, zapalenie zatok.
  • Katar, problemy związane z migdałkami.
  • Nieświeży oddech, bóle zębów i dziąseł.

To tylko wierzchołek góry lodowej, w publikacjach naukowych możemy przeczytać także o tym, że ssanie oleju słonecznikowego lub ssanie oleju kokosowego może znacznie pomagać w leczeniu chorób krwi, skóry, a nawet choroby stawów. Płukanie ust olejem kokosowym, a także płukanie ust olejem słonecznikowym pozytywnie wpływa także na leczenie chorób związanych z płucami, sercem, układem nerwowym oraz układem pokarmowym. Jak to możliwe? Tak jak pisaliśmy wcześniej, nasze ciało, nasz organizm z biegiem czasu i złymi nawykami magazynuje wiele toksycznych i niezdrowych substancji. Systematyczne ssanie oleju może na bieżąco oczyszczać nasz organizm usuwając praktycznie do zera wszystkie negatywne skutki złego odżywania się czy też nieodpowiedniego trybu życia.

Zapewne spora część z osób, które czytają ten artykuł pomyślała sobie, że to jakiś urojony pomysł, jak ssanie oleju słonecznikowego czy ssanie oleju kokosowego może pomagać w leczeniu chorób serca czy płuc? Zasada jest naprawdę prosta, płukanie ust olejem kokosowym wzmaga nasz wysiłek w okolicach mięśni policzków, dzięki czemu krew zaczyna tam szybciej krążyć, a z kolei olej ma właściwości absorbujące, wchłania negatywne składniki ze składy naszej krwi, która jest naturalnym transportem, zarówno tych dobrych jak i złych składników.

Ssanie oleju kokosowego pomaga w leczeniu oraz zapobieganiu chorób jamy ustnej, takich jak chociażby halitoza czy inne bakteryjne dokuczliwości. Jest to potwierdzone różnymi badaniami. Poza tym, wystarczy spojrzeć na różnego rodzaju opinie osób, które poświęciły swój czas na opisanie efektów w internecie.

Również bardzo ważnym elementem, o którym trzeba wspomnieć jest to, że ssanie oleju słonecznikowego nie posiada żadnych przeciwwskazań. Rzecz jasna pomijamy taki fakt, że nie powinny tego robić małe dzieci. Sam fakt włożenia czystego oleju do ust może niektóre osoby odstraszać i obrzydzać, jednak warto się przemóc i rozpocząć chociażby od najmniejszych ilości oleju lub zainwestować w olej kokosowy, który jest o wiele lepszy w smaku niż zwykły olej słonecznikowy z zimnego tłoczenia. Na początku naszej „przygody” z ssaniem oleju możemy robić to co drugi dzień powoli przyzwyczajając się do uczucia i całego procesu. To tak jak nauka chodzenia, kiedy byliśmy mali, też nie chcieliśmy tego robić, woleliśmy siedzieć na pośladkach, dopóki nie poznaliśmy atutów i korzyści, które z tej czynności płyną. Dokładnie tak samo jest w przypadku ssania oleju słonecznikowego, czy też innego oleju najwyższej jakości.

Płukanie ust olejem – opinie internautów.

Nadal nie wierzysz w działanie tej metody? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „płukanie ust olejem efekty” by znaleźć chociażby na forach internetowych opinie i odpowiedzi wielu użytkowników, którzy pokusili się na wypróbowanie tej metody. Ludzie, którzy tego spróbowali polecają tą metodę swoim znajomym.

„Na początku pomyślałam sobie co to za komedia, szczególnie kiedy pierwszy raz spróbowałam płukać usta olejem. Nie było najmniejszej opcji bym to kontynuowała, jednak znajomi mnie namówili, wspólnie wpisaliśmy hasło „płukanie ust olejem efekty” i czytając opinie innych przełamałam się by próbować dalej. W tym momencie nie żałują. Czuję ogólną poprawę swojego zdrowia, mój organizm ma więcej energii , aż chce się żyć. Naprawdę na początku wydaje się to niedorzeczne, jednak ja, mając 45 lat znalazłam bardzo dobre źródło energii dla mojego organizmu.” – Mariola, 45 lat.

„Od swoich młodzieńczych lat miałem problemy z nieświeżym oddechem. Próbowałem naprawdę wielu metod leczenia. Niestety na niewiele to się zdało. Dopiero kiedy mój znajomy polecił mi żebym spróbował metody płukania ust olejem zauważyłem znaczną poprawę. Już po około miesiącu  zauważyłem, że mój problem znacznie zmalał. Poza tym, jak chyba większość z osób wykorzystujących tą metodę, zauważyłem, że mam więcej energii, tak jakby mój organizm mógł więcej, jakby moje zmęczenie przychodziło później. Naprawdę polecam tą metodę wszystkim, którzy mają problemy z chorobami jamy ustnej, a także odczuwają duże zmęczenie już w połowie dnia.” -Robert, 28 lat.

Jak widać po opiniach, płukanie ust olejem jest naprawdę skuteczne, a biorąc pod uwagę cenę wysokiej jakości oleju jest to na pewno lepsze rozwiązanie, niż wydawanie setek złotych na różne preparaty i lekarstwa.

Zdjęcia użyte między innymi z serwisu: http://www.freeimages.com/