Stan uzębienia ma istotny wpływ na zdrowie całego organizmu, a także na wygląd zewnętrzny człowieka, a zatem na jego poczucie własnej wartości. Z tego względu każdy człowiek powinien troszczyć się o swoje zęby. Codzienna pielęgnacja polega przede wszystkim na właściwym myciu zębów. Zabieg ten jest niezbędny dla usunięcia resztek pokarmu oraz płytki nazębnej, a wraz z nimi także szkodliwych dla człowieka bakterii. Właściwe mycie zębów wymaga zastosowania pewnych przedmiotów. Niezbędne są zatem szczoteczka oraz pasta do zębów.
Taka pasta to substancja, którą rozprowadza się za pomocą szczoteczki, w celu zachowania czystości zębów i jamy ustnej. W składzie znajdują się przede wszystkim środki polerujące, żelujące, pieniące, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, substancje smakowe i zapachowe oraz inne substancje biologiczne czynne, które wykazują działanie przeciwpróchnicze. Taka pasta powinna być stosowna przy każdym myciu zębów. Ważne jest to, aby czas mycia trwał nie mniej niż dwie minuty, ponieważ tylko wtedy składniki znajdujące się w paście mają szansę w pełni spełnić swoje zadanie. Co więcej, mycie powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie, a zatem rano i wieczorem. Najlepszą ochronę zębom zapewnia jednak mycie ich po każdym posiłku, a przede wszystkim po zjedzeniu pokarmów, które mają szczególnie niekorzystny wpływ na stan zębów, takich jak słodycze. Wiele osób nie przykłada zbyt dużej wagi do wyboru pasty do zębów. Tymczasem jej jakość ma istotny wpływ na efekty czyszczenia. Warto zatem dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne rodzaje past, co pozwoli na wybranie spośród nich tej najlepiej dostosowanej do swoich potrzeb.

Zbyt mała zawartość fluoru sprawia, że jest on nieskuteczny, natomiast nadmierna prowadzi do uszkodzenia zębów.

pasta do zębówNajczęściej wybierane są pasty do zębów z fluorem. Nadal popularne jest bowiem przekonanie o tym, że wyłącznie takie są w stanie skutecznie zapobiegać próchnicy. Tymczasem sytuacja wygląda inaczej. Najlepsza pasta do zębów nie musi zawierać fluoru, którego nadmiar ma negatywny wpływ na szkliwo zębów. Nie można zaprzeczyć temu, że fluor sprzyja remineralizacji szkliwa oraz wzmacnia jego odporność na działanie kwasów i bakterii odpowiedzialnych za próchnicę, przez co obniża jej ryzyko o niemal 30%. Jednak bardzo ważną rolę odgrywa właściwe stężenie fluoru, które w przypadku past dla dorosłych powinno wynosić około 1500 ppm. Zbyt mała zawartość fluoru sprawia, że jest on nieskuteczny, natomiast nadmierna prowadzi do uszkodzenia zębów. Z tego względu coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów, w których fluor został zastąpiony innymi substancjami. Przykładem może być ksylitol, czyli alkohol polihydroksylowy, który hamuje rozwój bakterii próchnicotwórczych oraz podnosi pH w ustach, a zatem podobnie jak fluor sprzyja remineralizacji szkliwa.

Pasty do zębów wybielające przywrócą piękny uśmiech

najlepsza pasta do zębówSpecjalnym rodzajem past są także pasty wybielające. Ich zadaniem jest usuwanie przebarwień, a tym samym przywrócenie zębów naturalnego koloru. Proces ten odbywa się na skutek współdziałania dwóch rodzajów składników. Jedne usuwają nagromadzony osad w sposób mechaniczny, a zatem ścierają go, natomiast inne likwidują przebarwienia chemicznie. Wśród tych pierwszych składników wymienić można krzemionkę i pirofosforany, a wśród drugich sodę i nadtlenek wodoru. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu pasty nie są przeznaczone do użytku codziennego, ponieważ zawarte w nich składniki mogą uszkadzać szkliwo, a tym samym być przyczyną nadwrażliwości i zwiększonego zagrożenia próchnicą. Możliwe jest jednak znalezienie past, które skutecznie usuwają osad, nie szkodząc przy tym szkliwu. Do oceny stopnia ścieralności oraz bezpieczeństwa stosuje się specjalny wskaźnik RDA. Przy jego określaniu pod uwagę brana jest wielkość drobin środka abrazyjnego, a także ich kształt i twardość. Pasta do zębów dla dorosłych przeznaczona do użytku codziennego powinna mieć wskaźnik RDA wyższy niż 80, natomiast pasta dla zębów nadwrażliwych pomiędzy 30 a 70. Wyłącznie pasty wybielające mogą mieć współczynnik wysoki, wynoszący nawet 194 RDA. Problemem jest jednak fakt, że nie każda firma umieszcza na opakowaniu informację o tym współczynniku.

Nadwrażliwość zębów można poskromić dobrze dobraną pastą

Kolejny rodzaj past do pasty do zębów nadwrażliwych. Zębina zlokalizowana pod szkliwem ma liczne kanaliki, przewodzące bodźce do znajdującej się głębiej, silnie unerwionej miazgi. W przypadku cienkiego albo porowatego szkliwa kwaśne i zimne potrawy wywołują dotkliwy ból. Konieczne jest zatem stosowanie specjalnych past, które zawierają składniki wytwarzające warstwę ochronną, a zarazem uszczelniające ujścia kanalików zębiny. W ten sposób możliwe jest wyeliminowanie przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości. Pasta do zębów nadwrażliwych niekiedy zawiera także substancje, które zakłócają przewodzenie bodźców bólowych, tak więc doraźnie uśmierzające ból.

W sklepach odnaleźć można także pasty, których głównym celem, poza oczyszczaniem zębów, jest ochrona dziąseł bądź odświeżanie oddechu. Te pierwsze są polecane osobom, których dziąsła są zaczerwienione i krwawią w trakcie mycia zębów, natomiast drugie tym, którzy potrzebują większego uczucia świeżości i wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Na uwagę zasługują również specjalne pasty dla dzieci i niemowląt. Ich skład dostosowany jest do potrzeb mlecznych zębów, natomiast odpowiedni smak zachęca najmłodszych do mycia zębów.

Przegląd najlepszych past do zębów

pasty do zębów lacalut Powyższe informacje w pewnym stopniu wyjaśniają, czym powinna charakteryzować się najlepsza pasta do zębów. Dokonanie wyboru właściwego produktu jest jednak znacznie prostsze, jeżeli zwróci się uwagę na te pasty, który zyskały szczególnie pozytywną ocenę wśród stomatologów oraz samych użytkowników. Dla zwolenników past z fluorem szczególnie polecanym produktem jest pasta Lacalut Fluor, w której znajduje się fluorek glinu i aminofluorek. Składniki te działają na szkliwo remineralizująco, dzięki czemu zęby są chronione przed niekorzystnym działaniem kwasów, jakie powstają w jamie ustnej, a zarazem mniej podatne na próchnicę. Ta pasta do zębów zawiera substancje czyszczące uzupełnione chlorheksydyną, która wykazuje właściwości bakteriobójcze i wspomaga rozpuszczanie, a następnie usuwanie osadu nazębnego w trakcie czyszczenia. Jednocześnie przeciwdziała ponownemu odkładaniu osadu nazębnego. Co więcej, chlorheksydyna hamuje stany zapalne dziąseł, które zwiększają zagrożenie paradontozą. W paście znalazły się także olejki eteryczne, których zasługą jest przyjemny smak i uczucie świeżości w jamie ustnej.

pasty do zębów sensitiveNajlepsza pasta do zębów wrażliwymi to zdaniem wielu osób Elmex Sensitive. Posiada ona specjalne cząsteczki czyszczące, których innowacyjna formuła jest bardzo delikatna dla wyjątkowo wrażliwych przestrzeni jamy ustnej. Jednocześnie pasta ta zapewnia skuteczną ochronę przed próchnicą i pomaga w problemach z dziąsłami, poprawiając ich strukturę. Umożliwia odbudowę szkliwa oraz zębiny, czyli głównej warstwy ochronnej zębów. Elmex Sensitive zawiera aminofluorki, które tworzą ochronną warstwę na powierzchni zębiny, a tym samym likwidują dolegliwości bólowe występujące pod wpływem kontaktu z gorącym, zimnym, słodkim lub kwaśnym pożywieniem.

pasta do zębów dla dzieciW przypadku najmłodszych najlepsza pasta do zębów do Aquafresh Little Teeth. To pasta przeznaczona dla dzieci od 3 do 5 roku życia, którą charakteryzuje łagodny, miętowy smak. Produkt zawiera fluorek w ilości odpowiedniej dla mlecznych zębów, a zatem 500 ppm. Specjalna formuła zapewnia skuteczną ochronę dziecięcych zębów przed próchnicą. To produkt przeznaczony do codziennej higieny jamy ustnej, który sprawia, że zęby dziecka są zdrowe oraz silne.

Pasta do zębów zagwarantuje nam zdrowe i białe zęby

Pasta do zębów do produkt, którego potrzebuje każdy człowiek. W sklepach dostępnych jest teraz wiele rodzajów past, które przeznaczone są dla różnych użytkowników. Bez wątpienia nie sposób jest wskazać jednoznacznie, która spośród past jest najlepsza. Ważne jest to, aby wybierać produkty dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć między innymi wiek, stan zębów oraz oczekiwania wobec pasty. Warto także zapoznać się ze składem danej pasty do zębów, aby upewnić się, że jest ona w pełni bezpieczna.