Chociaż istnieje kilka metod szczotkowania zębów szczoteczką manualną, zawsze warto zapytać swojego dentystę o zalecenia, a następnie postępowanie zgodnie z nimi. Należy używać pasty z fluorem, szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Pamiętaj też o wymianie swojej szczoteczki co trzy miesiące. Prawidłowe mycie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty. Oznacza to, że przez 30 sekund powinieneś myć każdą część jamy ustnej (górny prawy, górny lewy, dolny prawy i dolny lewy róg). Powinieneś myć zęby rano i wieczorem. Większość ręcznych szczoteczek do zębów nie ma wbudowanych dwu minutowych timerów, dlatego warto samemu ustawić steper na dwie minuty. W ten sposób będziesz na pewno mył zęby wystarczająco długo.

Mycie zębów to nie tylko szczotkowanie, ale także nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej

akcesoriua do mycia zębówWłaściwe szczotkowanie jest niezbędne dla efektywnego czyszczenia zębów i dziąseł. Użyj szczoteczki do zębów z miękkim, nylonowym i okrągłym włosiem, która nie będzie podrażniać Twoich zębów, ani uszkadzać dziąseł. Pamiętaj też, aby wymieniać szczoteczkę do zębów co trzy-cztery miesiące. Szczotkuj zęby dwa-trzy razy dziennie. Pamiętaj również, by nie myć zębów zbyt mocno. Zbyt mocne szczotkowanie zębów może bowiem uszkodzić Twoje dziąsła. Nitkowanie zębów jest ważnym elementem dbania o zęby i dziąsła. Stomatolodzy na całym świecie zalecają nitkowanie zębów co najmniej raz dziennie, aby skutecznie usunąć płytkę nazębną z obszarów między zębami, czyli tam gdzie nie dociera Twoja szczoteczka do zębów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ płytka nie usuwana podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną może ostatecznie stwardnieć lub przekształcić się w dokuczliwy kamień nazębny.

Nitkowanie zębów pomaga również zapobiegać skutecznie chorobom dziąseł i próchnicy. Najważniejszą rzeczą w nitkowaniu jest zwracanie uwagi, aby wykonywana przez nas czynność była wystarczająco długa i dokładna. Wybierz więc porę dnia, w której możesz poświęcić dodatkowych kilka minut na staranną opiekę stomatologiczną. Osoby, które są zbyt męczone pod koniec dnia, mogą nitkować zęby w godzinach porannych lub po obiedzie. Inni zaś wolą nitkować zęby przed pójściem spać. I nie zapomnij, że Twoje dzieci też muszą nitkować zęby. Należy również pamiętać, że nitkowanie zębów nie powinno być bolesne. Jeśli nitkujesz zbyt mocno, możesz doprowadzić do uszkodzenia tkanki między zębami. Jeśli natomiast jesteś zbyt łagodny, nie usuniesz skutecznie resztek po posiłku.

To normalne, że czujesz pewien dyskomfort przy pierwszym użyciu nici dentystycznej, ale nie poddawaj się. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów powinno złagodzić dyskomfort w ciągu tygodnia lub dwóch. Jeśli ból jednak nie ustępuje, należy skonsultować się ze swoim dentystą. Porozmawiaj ze swoim dentystą o tym, jakie rodzaje produktów do pielęgnacji jamy ustnej będą najbardziej skuteczne dla Ciebie. Przede wszystkim szukaj produktów, które posiadają certyfikat stowarzyszenia stomatologów. Dzięki temu wiesz, że zostały one ocenione pozytywnie pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Płyny do płukania jamy ustnej skutecznie zwalczą nieświeży oddech. Ponadto pozwalają na lepsze wybielanie zębów. Dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej z pewnością będziesz miał zdrowe zęby i dziąsła, a także miękką wewnętrzną błonę śluzową jamy ustnej.

Poprawne szczotkowanie zębów jest ważne nawet u małych dzieci

szczoteczki do zębówRegularne czyszczenie zębów jest niezbędne, aby zęby i dziąsła Twojego dziecka były zdrowe. Rozpocznij szczotkowanie zębów Twojego dziecka, używając pasty z fluorem, w momencie pojawienia się pierwszego mlecznego zęba (zwykle około sześciu miesięcy, ale może być też nieco wcześniej lub później). Używanie pasty z fluorem pomaga skutecznie zapobiegać próchnicy u naszych maluchów. Wszystkie dzieci mogą używać rodzinnej pasty do zębów, zawierającej 1350-1500 ppm fluoru. Należy też nadzorować mycie zębów przez Twoje dziecko, zanim skończy 7 lat. W ten sposób będziesz mógł łatwo się upewnić, czy nie zjada lub nie zlizuje pasty do zębów z tubki. Dzieci poniżej szóstego roku życia, które nie mają próchnicy zębów, mogą stosować pastę o mniejszej zawartości fluoru, ale upewnij się, że zawiera co najmniej 1000 ppm. W wieku poniżej trzech lat, dzieci powinny myć zęby szczoteczką tylko posmarowaną pastą z fluorem. Natomiast dzieci w wieku od trzech do sześciu lat powinny mieć na szczoteczce porcję pastę tylko wielkości grochu.

Każde dziecko powinno myć zęby dwa razy dziennie przez około dwie minuty; raz przed snem i co najmniej jeden raz w ciągu dnia. Zachęcaj je do wyplucia nadmiaru pasty do zębów, ale pamiętaj, by nie przepłukiwały też ust zbyt dużą ilością wody. Płukanie wodą po szczotkowaniu zębów zmyje bowiem fluorek i zmniejsza jego korzyści. Dzieci w wieku siedmiu lub ośmiu lat powinny być w stanie samodzielnie umyć swoje zęby, ale warto co jakiś czas sprawdzać, czy myją zęby poprawnie i wystarczająco długo (pełne dwie minuty). Dla swojego dziecka wybierz też małą szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Moczenie szczoteczki w ciepłej wodzie na kilka minut przed szczotkowaniem może też złagodzić włókna jeszcze bardziej. Natomiast nitkowanie zębów można rozpocząć u dziecka w dniu, w którym pojawią się dwa zęby mleczne. Zapytaj też swojego dentystę o uszczelniacze dentystyczne. Są to cienkie, plastikowe bariery ochronne, które wypełniają powierzchnie żujące zębów tylnych, chroniąc je skutecznie przed próchnicą.

Niemowlakowi się także powinno myć zęby

dziecko mycie zębówW momencie, gdy u Twojego dziecka pojawi się pierwszy mleczny ząbek, można rozpocząć już szczotkowanie. Dzieci powinny myć zęby małą, miękką szczoteczką i pastą z fluorem. Nie martw się też, jeśli nie uda mu się za pierwszym razem umyć dobrze zębów. Ważną rzeczą jest natomiast, aby Twoje dziecko potraktowało mycie zębów jako część ich codziennej rutyny. Możesz też mu pomóc poprzez dobry przykład i pokazać mu, jak samemu myjesz zęby. Podobnie jak dorośli, dzieci powinny myć zęby pastą z fluorem przez dwie minuty, dwa razy dziennie, w tym raz przed pójściem spać. Rodzice małych dzieci powinni podawać swoim pociechom niewielką ilość pasty do zębów z fluorem. Należy pamiętać o delikatnym szczotkowaniu zębów dziecka. Upewnij się, że szczotkowanie bawi i uspokaja dziecko. Warto kupić taką szczoteczkę, która pozwala dziecku na śpiewanie lub słuchanie ulubionej piosenki.

Obecnie istnieją nawet zabawne aplikacje urozmaicające mycie zębów. Zaangażuj się w mycie zębów dziecka, dopóki nie ukończy ono co najmniej siedmiu lat. Zalecamy zabranie dziecka do dentysty w ciągu sześciu miesięcy od pojawia się u naszej pociechy pierwszego mlecznego ząbka lub po ukończeniu pierwszego roku, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Należy również pamiętać, że choć trochę fluorku może być dobre dla zębów Twojego dziecka, to połykanie go w dużej ilości wiele razy może doprowadzić do stanu zwanego fluorozą, który może spowodować białe plamy na stałych zębach. Dlatego ważne jest, aby nie używać zbyt dużej ilości pasty do zębów zwłaszcza, gdy Twoje dziecko nie nauczyło się jeszcze przepłukiwać ust i wypluwać pasty.

Jak często myć zęby, aby efekt był zadowalający?

szczoteczka eletrycznaNależy dokładnie myć zęby dwa razy dziennie, ale nie częściej niż trzy razy dziennie. W tym raz powinieneś umyć zęby, zanim położysz się spać. Jeśli regularne mycie zębów prowadzi jednak do dyskomfortu lub krwawieniu po szczotkowaniu, należy niezwłocznie udać się do swojego stomatologa. Możesz zabarwić płytkę nazębną specjalnym barwnikiem przemywając powierzchnię zębów wacikiem nasączonym tym barwnikiem. Możesz też użyć do tego specjalnych tabletek ujawniających powstanie płytki nazębnej. Takie produkty możesz dostać u swojego dentysty lub w profesjonalnej aptece. Takie plamy są szkodliwe i pokażą wszystkie obszary jamy ustnej, które wymagają lepszego szczotkowania. Zużyte szczoteczki do zębów nie mogą czyścić naszych zębów prawidłowo. Ponadto mogą uszkodzić nasze dziąsła. Ważne jest więc, aby zmienić szczoteczkę co trzy-cztery miesiące lub wcześniej, jeśli włókna już się zużyły. Pamiętaj, że gdy włosie staje się płaskie, nie czyści prawidłowo. Fluor pomaga wzmocnić i chronić zęby. Ponadto zapewnia zmniejszenie ryzyko pojawienia się próchnicy zębów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Możesz też skutecznie wyczyścić powierzchnie między zębami irygatorem lub specjalną nicią dentystyczną. Ponadto warto pamiętać, że taśma dentystyczna jest grubsza niż nici i wiele osób łatwiej jest z niej korzystać. Czyszczenie obszarów między zębami skutecznie usuwa płytkę nazębną i kawałki jedzenia spomiędzy zębów i pod dziąsłami, czyli z obszarów, do których nie dociera nasza szczoteczka do zębów. Należy wyczyścić powierzchnie między zębami co najmniej raz dziennie. Warto ponadto pamiętać, że Twój dentysta lub higienistka stomatologiczna może pokazać Ci, jakie są odpowiednie techniki czyszczenia między zębowego.

Czy powinno się myć język?

Tak, pamiętaj o codziennym starannym myciu języka przynajmniej dwa razy dziennie. Pamiętaj też, by szczotkować swój język od tyłu do przodu. Niektórzy ludzie nakładają w tym celu na swoją szczoteczkę odrobinę pasty do zębów lub płynu do płukania jamy ustnej. Szczotkowanie języka jest bardzo ważne, pomaga bowiem skutecznie efektywnie płytkę nazębną. Pamiętaj, że może ona powodować nieświeży oddech i przyczyniać się do rozwoju niebezpiecznych bakterii jamy ustnej. Szczotkowanie języka jest łatwe i powinno być dodatkiem do codziennej rutyny stomatologicznej. Eksperci stomatologiczny uważają, że powinien być to ważny Twój regularny nawyk w higienie jamy ustnej. Uważaj też, by nie myć języka zbyt mocno, chyba nie chcesz go skaleczyć? Czyszczenie języka tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zazwyczaj efektywnie zwalcza nieświeży oddech. Jeśli jednak nadal borykasz się z tym nieprzyjemnym problemem, możesz skontaktować się ze swoim dentystą lub lekarzem. Pamiętaj, że Twój problem może być bardziej poważny. Nieświeży oddech może być bowiem spowodowany przez próchnicę, zakażenia w jamie ustnej, w nosie, dolegliwościami zatok, gardła lub leki, a nawet raka czy cukrzycę.

Poprawne mycie zębów powinno znacznie poprawić higienę jamy ustnej. Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz różnym schorzeniom jamy ustnej i poprawi się na pewno Twój ogólny stan zdrowia. Pamiętaj też o regularnych (przynajmniej raz na pół roku) wizytach u swojego stomatologa.