Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie jest oczywiście niezbędne, jeśli chcesz mieć zdrową jamę ustną, ale nie wystarczy do tego, by była ona idealnie czysta. Samo mycie zębów pozwala usunąć około 40% płytki nazębnej. Nawet za pomocą najbardziej dokładnej technice szczotkowania, przestrzenie między zębami pozostaną nietknięte. Nagromadzenie się płytki nazębnej może prowadzić do próchnicy i choroby dziąseł, dlatego codzienne nitkowanie zębów jest bardzo zalecane.

Dlaczego używanie nici dentystycznych jest takie zdrowe

Nitkowanie zębów pozwala skutecznie usunąć szkodliwy kamień, który gromadzi się na zębach przez cały dzień. Pomoże również w osiągnięciu świeżej i czystej jamy ustnej. Ponadto zmniejszy nieświeży oddech i ryzyko chorób dziąseł, które są główną przyczyną utraty zębów i jednym z czynników przyczyniających się do niektórych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca. Dokładne nitkowanie pozwala także zmniejszyć ryzyko próchnicy. Właściwe nitkowanie zębów skutecznie usuwa płytkę nazębną i resztki żywności w miejscach, do których nie może łatwo dotrzeć szczoteczka, czyli poniżej linii dziąseł i między zębami. Nić dentystyczna efektywnie poleruje powierzchnie wszystkich zębów. Płytka nazębna jest lepką warstwą materiału zawierającego bakterie, które gromadzą się na zębach, w tych miejscach, gdzie nie dociera szczoteczka do zębów. To może prowadzić do chorób dziąseł. Nitkowanie zębów codziennie może wyraźnie zmniejszyć szanse na choroby dziąseł. Nić dentystyczna jest istotnym narzędziem w walce z kamieniem nazębnym, być może ważniejszym nawet niż szczoteczka do zębów. Szczotka czyści wierzchołki i boki zębów. Nić dentystyczna natomiast czyści przestrzenie między nimi. Niektórzy używają irygatora, ale nici są najlepszym wyborem. Wielu ludzi po prostu nie spędza dużo czasu na higienę jamy ustnej, a niektórzy nie nauczyli się jeszcze prawidłowego czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Podczas wizyty u stomatologa, poproś o krótką lekcję.

Czy wiesz, że używanie nici dentystycznych może wydłużyć Ci życie?

higiena zębówRegularne nitkowanie zębów może pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Naukowcy amerykańscy odkryli, że osoby z chorobami dziąseł, takimi jak zapalenie dziąseł prawie dwa razy częściej cierpią z powodu choroby wieńcowej. Choroby dziąseł spowodowane są bowiem przez potencjalnie szkodliwe bakterie, które mogą zostać uwolnione do krwiobiegu. Takie bakterie mogą wówczas wywołać lub przyspieszyć pogrubienie naczyń krwionośnych, a nawet spowodować zakrzepy krwi w bardzo ciężkich przypadkach. Aby skutecznie ochronić swoje serce, dentyści i lekarze zalecają nitkowanie zębów każdego dnia. Warto również odwiedzić swojego dentystę co pół roku, aby sprawdzić stan dziąseł. Zapytaj również stomatologa, jak skutecznie nitkować zęby, jeśli jeszcze nie wiesz, jak dokładnie to robić. Nitkowanie zębów zapobiega stanom zapalnym dziąseł. Gdy dziąsła są gorące lub krwawią, w rzeczywistości cierpisz na przewlekłą infekcję bakteryjną w jamie ustnej. Powoduje to, aż dwa problemy. Pierwszy polega na tym, że bakterie mogą znaleźć drogę do naszych tętnic, powodując gromadzenie się płytki nazębnej. Po drugie, system odpornościowy organizmu nieustanie walczy z infekcją, co może ostatecznie spowodować zapalenie dziąseł i ich zwężenie. Oba te problemy mogą prowadzić do chorób serca. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że zdrowie jamy ustnej na nasze serce.

Jak się powinno używać nici dentystycznych?

Właściwe nitkowanie zębów jest kluczem do dobrej higieny jamy ustnej. Zapobiega bowiem chorobom przyzębia poprzez usunięcie płytki nazębnej, co pomaga wydłużyć znacznie żywotność zębów i dziąseł. Jeśli zaś płytka nazębna nie jest usuwana, bakterie atakują szkliwo zębów, przyczyniając się do nieświeżego oddechu, próchnicy, ubytków, a nawet utraty zębów. Nitkowanie jest łatwym sposobem na to, aby skutecznie usuwać płytkę nazębną i bakterie z przestrzeni między zębami.

Używaj najbardziej efektywnej nici dentystycznej. Będziesz potrzebował około 45 cm nici dentystycznej, z której większość owiniesz wokół dwóch palców wskazujących. Należy je starannie i mocno owinąć wokół palców. Jeśli zrobisz to poprawnie, wynitkujesz wszystkie zęby za jednym razem i nie będziesz potrzebował większej ilości nici. Możesz owinąć nici dentystyczne wokół środkowych palców, ale dzięki pierwszej metodzie będziesz miał większą kontrolę nad nitkowaniem zębów. Trzymaj nić szczelnie między kciukami i palcami wskazującymi. Należy pozostawić około 7,5-9 cm nieowiniętych nici. Jest to długość, której będziesz używał do nitkowania zębów. Po owinięciu nici wokół palców wskazujących, możesz chwycić ją palcami wskazującymi i kciukami. Twoje kciuki mogą być bardziej pomocne w nitkowaniu górnych zębów, a palce wskazujące będą bardziej użyteczne przy nitkowaniu dolnych zębów. Delikatnie wsuń nitkę między zęby. Nie ma to znaczenia, od którego zęba zaczniesz, dopóki nitkujesz dokładnie wszystkie zęby. Jednak większość osób rozpoczyna od dwóch górnych lub dwóch dolnych zębów. Gdy już wybierzesz powierzchnię, delikatnie przesuń nici pomiędzy zębem i linią dziąseł. Należy to zrobić ostrożnie. Jeśli będziesz zbyt agresywny, zwiększysz szanse na krwawienie i ból dziąseł. Nie przystawiaj nici w dół do dziąseł. Delikatnie pocieraj nici między linią dziąseł i zębami. Nie rób tego zbyt energicznie. Przesuwaj nici delikatnie, gdy zetkną się z dziąsłami i używaj łagodnego ruchu w górę i w dół, aby oczyścić powierzchnię. Po przesunięciu nici między zębami, należy je zanurzyć poniżej linii dziąseł (najlepiej na około 2-3 milimetry). Gdy nić dentystyczna już jest na miejscu, delikatnie poruszaj ją w górę i w dół, aby ostrożnie wymyć dany obszar. To pomoże dotrzeć do zęba z każdej strony. Dodatkowo poruszaj nicią z jednego boku na drugi, aby zeskrobać dodatkową płytkę nazębną i resztki jedzenia.

Kiedy skończysz, delikatnie wyjmij nici z danej przestrzeni. Powtórz ten proces między każdym zębem. Upewnij się, że nitkujesz jednocześnie tylko jednego zęba. W ten sposób zrobisz to bardziej precyzyjnie i nie będziesz ranił dziąsła. Krwawienie dziąseł oznacza, że będziesz musiał częściej używać nici dentystycznych. Nie zapomnij też o nitkowaniu tylnych powierzchni zębów trzonowych. Choroby dziąseł i próchnica zębów często występuje bowiem na tylnych zębach. Może być Ci trochę trudniej się tam dostać, ale nie należy zaniedbywać tego istotnego obszaru. Kiedy skończysz nitkować zęby, pamiętaj o przepłukaniu ust wodą lub środkiem do płukania jamy ustnej. W ten sposób Twoja jama ustna będzie idealnie czysta i świeża. Nitkuj zęby każdego dnia. Oprócz stosowania nici dentystycznych, możesz też rozważyć zakup irygatora jamy ustnej. Jest to urządzenie, który kieruje strumień wody na zęby. To pomoże usunąć cząstki pokarmu z zębów, a także może przyczynić się do zmniejszenia chorób dziąseł, a także krwawienia. Nie może być to jednak substytut nici dentystycznej.

Używanie nici nie powinno być długie, ale częstotliwe

Powinieneś używać nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie. Nitkowanie zębów powinno trwać 2-3 minuty, ale stomatolodzy sugerują, że nawet 60 sekund nitkowania dziennie może znacząco poprawić zdrowie dziąseł. Większość ludzi nitkuje zęby przed snem. Lubią także nitkować zęby po szczotkowaniu zębów. Szczoteczka pozwoli usunąć niektóre resztki żywności, zanim jeszcze zaczniesz nitkować. Natomiast mycie zębów po ich nitkowaniu może również sprawić, że fluorek utknie w Twoich dziąsłach, a tego chcesz przecież uniknąć. Jeśli zjadłeś posiłek, po którym może zostać więcej resztek żywności na zębach, zastosowanie nici dentystycznej może być wówczas dobrym rozwiązaniem.

Jakie wyróżniamy typy nici dentystycznych i różnica w cenach

Istnieje kilka dostępnych odmian i można wybrać tą, która najlepiej pasuje do osobistych preferencji. Woskowaną nić dentystyczną zwykle łatwiej jest wsunąć pomiędzy zębami. Jeśli masz szersze szczeliny między zębami, szersza nić będzie dobrym wyborem. Nici mogą występować w dwóch postaciach: nylonowej (lub wielowłókienkowej) i PTFE (lub monofilowej). Pojedyncze włókna nici są nieco droższe, ale będzie Ci łatwiej wsunąć je pomiędzy zębami i trudniej będzie Ci je zniszczyć. Każdy pojemnik nici starcza na długo, więc nici PTFE są naprawdę trafną inwestycją.

Jak wybrać najlepszą nić dentystyczną?

Najpierw sprawdź w lustrze jak szerokie są szczeliny między Twoimi zębami i wybierz nici dentystyczne lub szczoteczkę międzyzębową, która Ci odpowiada. Przed wyborem narzędzia do czyszczenia zapoznaj się z cechami produktu, którego zamierzasz użyć. Wybierz woskowaną lub niewoskowaną nić dentystyczną. Wybór rodzaju nici dentystycznej w dużej mierze powinien być uzależniony od osobistych preferencji danego użytkownika. Do innych ważnych kwestii, które powinniśmy uwzględnić przy zakupie, może zaliczyć szczelność wokół obszaru szkliwa, w których niewoskowane nici mogą być pożądane lub wytrzymałość na rozciąganie, w których woskowane nici będą dobrym rozwiązaniem. Następnie wybierz szeroką lub wąską nić dentystyczną. Szersze nici są lepsze dla większych przestrzeni między zębami, ale dla niektórych wąska nić może być łatwiejsza w użyciu. Pomyśl teraz o smakach swojej nici dentystycznej. Mimo, że nie będzie dużej różnice w technice, smak może być ważnym czynnikiem, ponieważ możesz chętniej sięgać po swoją nić dentystyczną. Korzystanie ze smaku, który Ci się nie podoba może oznaczać rzadsze używanie nici dentystycznej. Dostępne są różne smaki nici, np. cynamon, mięta i owoce cytrusowe. Spróbuj każdego z nich i zobacz, który jest dla Ciebie najbardziej komfortowy. Oceń teraz różne pojemniki na nici dentystyczne. Niektóre nici są umieszczone w prostych pojemnikach, inne pojemniki zaś mają szczególne cechy.

Nić dentystyczna Oral-B

nić dentystyczna oral bNić Oral-B jest stomatologów zalecana bardziej niż jakakolwiek inna marka. Te nici pozwalają nawet o 50% łatwiej dotrzeć do ciasnych przestrzeni. Nici dentystyczne Oral-B odpowiadają idealnie każdej potrzebie użytkownika, od codziennego czyszczenia do poruszania się między drutami aparatu ortodontycznego. Wspaniale sprawdzą się również w przypadku mających mosty ortodontyczne i szerokie przestrzenie międzyzębowe. Skutecznie usuwają płytkę nazębną poniżej linii dziąseł. Oral-B stosuje specjalną technologię, która jest bardzo miękka i delikatna dla dziąseł. Ponadto nici dentystyczne tego producenta delikatnie stymulują dziąsła i zapobiegają skutecznie zapaleniu dziąseł.

Nici dentystyczne Rossmann

1_prokudent_med.-nic_3412.pngNici Ultra Floss jest bardzo elastyczna i jest tak cienka, że pasuje idealnie nawet do ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Możemy zastosować mniejsze napięcie, podczas jej używania. Nadaje się wspaniale do czyszczenia zarówno wąskich, jak i szerokich przestrzeni międzysmakowych. Wyróżnia się smakiem świeżej mięty.

Jordan długoletni producent nici dentystycznych

Nić dentystyczna JordanKompletna rutynowa pielęgnacja jamy ustnej dotyczy nie tylko mycia zębów. Płytka nazębna (powłoka bakterii) tworzy się na wszystkich powierzchniach zębów i bakterie mogą być przyczyną ubytków, chorób dziąseł i nieświeżego oddechu. Każdy ząb ma pięć powierzchni, ale szczoteczka czyści tylko trzy z nich. Płytka musi być mechanicznie usunięta. Nici dentystyczne Jordan zapewniają najbardziej skuteczne czyszczenie między zębami. Powinniśmy codziennie stosować zarówno szczoteczkę do zębów, jak i nici dentystyczne. Nici dentystyczne firmy Jordan zapewnią całkowite oczyszczanie zębów. Jordan oferuje różne odmiany nici dentystycznej, aby zadowolić potrzeby wszystkich użytkowników.

Nici dentystyczne sygnowane logiem Colgate

Nić dentystyczna Nici dentystyczne firmy Colgate zostały zaprojektowane tak, by codzienne ich używanie było łatwe i wygodne dla pacjentów. Zastosowana zaawansowana technologia umożliwia łatwe docieranie nici dentystycznej firmy Colgate nawet do wąskich przestrzeni między zębami. Wyróżniają się powłoką mikrokrystaliczną, różnorodnością smaków i rozmiarów (regularne, miętowe i fluorkowe), a także pieczęcią akceptacją ADA. Zastosowano tutaj również Teflon®fiber, który jest doskonałym izolatorem. Włókna fluoropolimerowe (PTFE) są uznawane za najbardziej odporne na składniki chemiczne. Nici dentystyczne sygnowane logiem Colgate wyróżniają się łatwym wsuwaniem w ciasne przestrzenie. Ponadto się nie rozdrabniają i idealnie pasują do potrzeb każdego pacjenta.

 

Używanie nici dentystycznych to bardzo dobry sposób na utrzymanie higieny ustnej małym kosztem.