Każdy z nas wie, jak bardzo ważne są nasze zęby, nie tylko pod względami zdrowotnymi, ale także, a może i głównie, pod względem estetycznym. Niezależnie gdzie się udamy, pełny i przede wszystkim biały uśmiech to podstawa, czy chodzi o rozmowę o pracę czy nawet o randkę z naszą drugą połówką. Co więc zrobić, jeśli mamy krzywe zęby? Czy jest możliwość, by osoby, które mają krzywe zęby mogły mieć proste, białe i zadowalające zęby? Oczywiście, jest to możliwe. Wszystko dzięki aparatom ortodontycznym z których korzystają zarówno dorośli jak i dzieci.
Choć wpisując w wyszukiwarkę internetową „aparat na zęby cena” lub „aparat ortodontyczny cena”, możemy delikatnie się zniechęcić, to warto się zastanowić jednak, czy zainwestowane pieniądze nie będą procentowały w wiele różnych korzyści w naszym przyszłym życiu, czy też życiu naszych dzieci. W końcu białe i proste zęby to nasza wizytówka.

Aparat ortodontyczny – co to jest, a także do czego służy?

Na pewno chociaż raz w życiu słyszeliśmy o aparacie ortodontycznym, a już na pewno, jeśli mieliśmy problemy z krzywymi zębami. Aparaty ortodontyczne, inaczej nazywane także jako aparaty na zęby. Aparaty na zęby obecnie są popularne w dwóch rodzajach – stałym oraz ruchomym. Jak sama nazwa wskazuje, aparat ortodontyczny ruchomy to konstrukcja, która pozwala na czasowe noszenie go i korygowanie pozycji zębów. Pacjent posiadający tego rodzaju aparat na zęby powinien go nosić wedle zaleceń lekarza, najczęściej jest to kwestia noszenia kilku godzin w ciągu dnia oraz zakładania go na całą noc. W przypadku aparatu na zęby stałego, kwestia jest dość prosta i zrozumiała – jego konstrukcja jest tak zbudowana, by móc pozostawać na zębach pacjenta non stop, jak najmniej przeszkadzając mu w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku aparatu ruchomego jest on szczególnie zalecany dla małych dzieci pomiędzy czwartym, a dwunastym rokiem życia, kiedy to zęby mleczne wypadają, a na światło dzienne wychodzą stałe zęby, które dzięki aparatowi będą od razu proste, bez późniejszej konieczności usuwania stałych zębów, by zrobić miejsce dla innych.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, a rodzaj aparatu (stały czy ruchomy) dobierany jest głównie pod względem wieku pacjenta, rodzaju wady czy też indywidualnych preferencji pacjenta.

aparat na zęby ruchomyAparaty na zęby ruchome. To aparat na zęby, dzięki któremu, pacjent może samodzielnie zadbać o swoje leczenie. Noszenie aparatu odbywa się według wskazań lekarza, a kiedy nie jest to konieczne, aparat może zostać usunięty. Zazwyczaj konstrukcja tego aparatu to przede wszystkim akrylowa płytka oraz druty, które mają za zadanie korygowanie krzywych zębów. Do elementów dodatkowych tego rodzaju aparatu stosuje się także śruby i sprężyny, jeśli leczenie przewidziane jest na dłuższy okres w którym będzie trzeba wprowadzać delikatne zmiany w ustawieniu aparatu ortodontycznego. Stosuje się go głównie u małych dzieci, dlatego też akrylowa płytka może mieć różnorodne, kilkukolorowe zabarwienie.

Innym typem aparatu ortodontycznego ruchomego jest aparat typu Clear Aligner. Jest to zarówno dyskretne jak i estetyczne rozwiązanie do korekcji pozycji zębów. Leczenie polega na comiesięcznym zmienianiu sekwencji trzech różnych szyn, miękkiej, średniej oraz twardej. Dzięki temu rozwiązaniu proces leczenia może być modyfikowany praktycznie na każdym etapie. Niestety efekty leczenia są dość mocno zależne od sumienności pacjenta, a sama możliwość wykorzystania tego sposobu jest uzależniona od danej wady zgryzu.

aparat ortodontycznyAparaty na zęby stałe. Jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań jeśli chodzi o korekcję pozycji zębów. Jak sama nazwa wskazuje aparat na zęby jest mocowany na stałe, rzecz jasna na czas leczenia, jednak pacjent w tym czasie nie ma możliwości zdjęcia aparatu ze swoich zębów, a przez to wzrasta konieczność szczegółowego dbania o higienę jamy ustnej oraz czystość powierzchni zębów.

Aparaty na zęby stałe, składają się głownie z zamków, ligatury oraz łuków. Zamki aparatu stałego mogą być zarówno metalowe jak i kosmetyczne, czyli kryształowe. Ligatury to elementy elastyczne umieszczone w zamkach. Ligatury są wymieniane praktycznie przy każdej wizycie kontrolnej u lekarza specjalisty. Natomiast łuk jest wymieniany kilkukrotnie w ciągu całego leczenia. Jest to element łączący zamki na każdym z zębów. Zamki aparatu ortodontycznego stałego mogą być wykonane z różnych materiałów i mogą mieć różne właściwości w zależności od preferencji i wymogów pacjenta.

Najczęściej spotykane rodzaje zamków w aparacie na zęby stałym:

  • Metalowe – cechujące się wysoką trwałością, odpornością na korozję, niewielkimi rozmiarami oraz wysoką estetykę i komfort noszenia.
  • Antyalergiczne –są stworzone z materiałów, które nie zawierają niklu, dość często powodującego stany alergiczne.
    Kompozytowo-ceramiczne – posiadają o wiele większe właściwości estetyczne, są mało widoczne, posiadają niewielkie rozmiary, stosuje się je głównie w przypadku niewielkich wad.
  • Ceramiczne – posiadają najwyższą obecnie estetykę, ponieważ są najbardziej zbliżone do koloru zębów, posiadają takie same siły tarcia jak inne rodzaje zamków, łatwe oraz bezpieczne podczas usuwania.
  • Szafirowe – jedne z najdroższych, są wykonane z szafiru, są całkowicie przezroczyste oraz posiadają gładką i zaokrągloną powierzchnię.

Jeśli chodzi o ligatury, czyli elastyczne elementy umieszczone przy zamkach to dowolność jest naprawdę ogromna. Można wybierać pomiędzy kolorami, kształtami oraz wzorami. Jest to szczególnie korzystne w przypadku młodzieży, gdzie wygląd aparatu stałego może mieć znacznie mniejszy negatywny wpływ na psychikę pacjenta.

Problemy i kłopoty przy korzystaniu z aparatu ortodontycznego.

Jak w przypadku każdego leczenia, tak również w przypadku ortodontycznej korekcji pozycji zębów mogą występować różne problemy. Niestety większość z nich wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem specjalistą jednak z częścią z tych problemów, osoba nosząca aparat ortodontyczny stały może sama sobie poradzić.
Dość częstą przypadłością w przypadku stałych aparatów ortodontycznych są różnego rodzaju otarcia. W takim przypadku osoba nosząca aparat powinna zidentyfikować element, który powoduje otarcia, następnie posmarować go specjalnie przeznaczonym do tego smakowym woskiem, a ranę oczyścić za pomocą wody utlenionej, po czym posmarować ją specjalnym preparatem na takie dolegliwości (najpopularniejszy jest Sachol).

Dość często dochodzi także do sytuacji, gdzie jeden z zamków aparatu ortodontycznego odczepia się od zęba. Nie ma potrzeby panikować, ponieważ najczęściej można zdjąć ligaturę oraz wyplątać zamek z całości. Wizyty kontrolne u ortodonty są ustalane tak, że nic się poważnego nie stanie, jeśli przez jakiś czas pacjent nie będzie miał założonego jednego zamka. Zdejmowanie zamka powinno nastąpić tylko i wyłącznie w przypadku, gdy odstający zamek drażni śluzówkę pacjenta.

Inną spotykaną przypadłością osób noszących stałe aparaty ortodontyczne są wystające druty, które są zakończeniami łuków. Również ten przypadek nie wymaga konieczności interwencji specjalisty. Z pomocą innej osoby, pacjent może przyciąć wystającą końcówkę łuku. Do tego celu należy użyć naostrzonych cążek, a sam wystający drut przyciąć jak najbliżej zamka. W tym jednak przypadku należy zachować naprawdę dużą ostrożność.

Ból występujący niedługo po założeniu aparatu nie powinien trwać długo, jednak w czasie występowania bólu, pacjent powinien w szczególności uważać na to co spożywa. Wszelkiego rodzaju twarde pokarmy wymagające użycia dużej siły przy przeżuwaniu, powinny tymczasowo zostać wyeliminowane z diety. Jeśli jednak ból się utrzymuje, w ostateczności osoba nosząca aparat ortodontyczny powinna zażyć leki przeciwbólowe.

Aparat ortodontyczny stały, a higiena jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest niezwykle ważna, ponieważ zęby takiej osoby są szczególnie narażone na próchnicę, a dziąsła na różnego rodzaju zapalenia i infekcje. Żeby dokładnie poznać znaczenie dokładnej higieny jamy ustnej w takim przypadku, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „aparat na zęby cena” i przekonać się, że nie jest to wcale tania inwestycja i jeśli już człowiek zdecyduje się na korekcję swojego zgryzu to powinien stosować się do wszelkich wskazówek wydanych mu przez lekarza specjalistę. Jak jednak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu na zębach?

aparat ortodontyczny stałyNiewątpliwie aparat na zębach powoduje, że do szczotkowania mamy o wiele większa powierzchnię oraz miejsca, które niestety są bardzo trudno dostępne dla zwykłej szczoteczki do zębów. Dlatego też zaprojektowana szczoteczki manualne, które mają w swojej konstrukcji specjalny rowek na środku, dzięki któremu, aparat na zębach chowa się pomiędzy dwie „kurtyny” włosia, a pacjent może swobodnie wyszczotkować zęby nie uszkadzając przy tym aparatu ortodontycznego oraz nie podrażniając swoich dziąseł.

Do trudniej dostępnych miejsc, jak szczeliny przy zamkach czy łukach aparatu na zęby zaleca się stosowanie specjalnego wyciorka. Jest to miniaturowa szczoteczka, przypominająca nieco szczotkę do butelek. Delikatne włosie umieszczone na podłużnej szczoteczce pozwala na dotarcie do bardzo trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu cały aparat ortodontyczny może zostać wyczyszczony. Jest to niezwykle ważny element higieny jamy ustnej, ponieważ to właśnie na elementach aparatu, takich jak zamki czy ligatury zbiera się największa ilość płytki nazębnej tworząc w późniejszym czasie kamień nazębny, co z kolei może łatwo prowadzić do próchnicy oraz zapalenia dziąseł i wielu innych nieprzyjemnych przypadłości.

Niezwykle ważnym elementem składowym na higienę jamy ustnej osoby posiadającej aparat ortodontyczny jest korzystanie ze specjalnej nitki ortodontycznej. Sposób użytkowania oraz czyszczenia zębów taką nitką nie różni się zbyt wiele od sposobu czyszczenia zwykłą nicią dentystyczną. Nić ortodontyczna posiada sztywniejsze końcówki, dzięki czemu osoba posiadająca aparat jest w stanie sprawniej i precyzyjniej operować końcówkami nici, przekładać je pomiędzy zębami oraz czyścić szczeliny międzyzębowe. Jeśli następnym razem będziemy szukali informacji na temat aparatu ortodontycznego i wpisując hasło „aparat na zęby cena” lub „aparat ortodontyczny cena” zdamy sobie sprawę z tego, że higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu na zęby to priorytet.

Przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego.

aparaty na zębyNiestety nie każdy może nosić aparat ortodontyczny i istnieją pewne przeciwwskazania. Są to oczywiście najczęściej choroby zarówno dziąseł jak i zębów. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego są choroby miazgi zęba, przyzębia, a także tkanek otaczających ząb. Przeciwwskazaniami są również uczulenia na niektóre składniki stopów metalu wykorzystanego do stworzenia aparatu ortodontycznego, dlatego też wszelkie zastrzeżenia pacjent powinien zgłaszać przed rozpoczęciem leczenia, oczywiście jeśli o nich wie. W takim wypadku lekarz specjalista na pewno zleci wykonanie aparatu na zęby przy wykorzystaniu innych tworzyw, które nie będą kolidowały z preferencjami pacjenta.

Aparat na zęby = proste i piękne zęby – podsumowanie.

Dzięki rozwojowi nauki oraz technologii lekarze mogą stosować coraz to nowsze metody leczenia, w tym także korekcji zgryzu i pozycji zębów. Co prawda nie jest to tanie leczenie, ponieważ wystarczy, że wpiszemy w jedną z popularniejszych przeglądarek hasło „aparat na zęby cena” czy też „ aparat ortodontyczny cena” by przekonać się, że domowy budżet na pewno zmaleje po zdecydowaniu się na takie leczenie.

Warto jednak mieć proste i zadbane zęby, które będą stanowiły naszą wizytówkę przed innymi osobami praktycznie do końca życia lub do momentu, kiedy wszystkie zęby nam wypadną. Wystarczy, że zgłosisz się do swojego stomatologa, a ten wypisze odpowiednie skierowanie na konsultację z lekarzem ortodontą, który pomoże Ci zdecydować się na konkretną metodę leczenia oraz udzieli nam odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania, które mogą w jakiś sposób wzbudzać wątpliwości.

Zdjęcia użyte m. in z portalu www.freeimages.com